Проектування берегоукріплювальних споруд та розробка проекту землеустрою для прибережно-захисних зон

З метою захисту то охорони земель, прибережних зон та берегів річок здійснюється проектування та будівництво гідротехнічних, протизсувних та берегоукріплювальних споруд. Земельний та Водний Кодекси України, і закон України «Про охорону земель» регламентують проведення вищезазначених робіт. Від розмиву і пошкодження хвилями та течією берегів та прибережних зон річок, морів та інших водоймищ будують берегоукріплювальні споруди. Берегоукріплювальна споруда – це інженерна споруда, що має вигляд укосів та призначена для захисту як водних об’єктів так і берегів.

Берегоукріплювальні споруди виготовляються із різноманітних матеріалів: деревини (обаполи, пластини, дошки, лоза), каменів (габіонне укріплення), бетонних та залізобетонних плит. Вибір матеріалу з якого виготовляється берегоукріплювальна споруда залежить від характеру берегу (скелястий, піщаний, гірський) та ґрунтових порід прибережної зони. Наприклад, в морських чи річкових портах і містах берега укріплюють залізобетонними та бетонними плитами. Водночас, такий тип берегового укріплення захищає земельні ділянки та прибережні зони від підтоплення навесні під час танення снігу. Скелясті береги захищають бетонними конструкціями враховуючи висоту хвиль та оброблюючи їх камінням. Для захисту морських берегів дно біля берегів вкладають бетонними плитами для зменшення ударної сили хвиль. Для захисту прибережних зон в лісовій місцевості берегоукріплювальні споруди зазвичай будують із деревини. Також берегоукріплювальні споруди класифікуються як пасивні та активні. Пасивні берегоукріплювальні споруди призначені для захисту від розмиву (бетоні та залізобетонні плити, габіони, бруківка та хвиле відбиваючі стіни), а активні – не тільки відбивають хвилі, але й сприяють утворенню хвилеприбійних зон (пляжів, бун).

Для встановлення берегоукріплювальної споруди розробляється відповідний проект. Проектування берегоукріплювальної споруди включає в себе: еколого-інженерну підготовку (обстеження берегу, інженерно-топографічні вишукування, підготовка проектної документації) та розробку заходів для захисту територій в процесі будівництва. Проектуючи берегоукріплювальні споруди, інженер-проектувальник має дотримуватися таких вимог як безпека для судноплавців, простота берегоукріплювальної конструкції, пріоритет у використанні природних будівельних матеріалів (каміння, деревини). Проводити роботи зі спорудження берегоукріплювальної конструкції необхідно виключно в поза нерестовий період для зменшення впливу на морських та прісноводних організмів. За наявності родючого шару ґрунту, необхідно здійснити його зняття, а після виконання будівельних робіт – повернути та використати для благоустрою території. Під час проектування берегоукріплювальної споруди, розробник має враховувати розміри прибережної захисної смуги згідно додатку 13 ДСП 173-96 «Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів». Разом із розробкою проекту берегоукріплювальної споруди, експерти компанії MCL пропонують  розробку проекту землеустрою прибережної захисної зони.

З екологічної точки зору виконання берегоукріплювальних робіт сприяє захисту берегів, формуванню та укріпленню підводної/надводної частину укосу берега. Поряд з цим, для додаткового укріплення ґрунтів прибережних зон передбачається висаджування зелених насаджень. Під час проектування та будівництва міні ГЕС, необхідно включити в проект встановлення берегоукріплювальних споруд, враховуючи місцеві умови, з метою безпечної експлуатації малих гідроелектростанцій. Будівництво берегоукріплення підлягає проведенню оцінки впливу на довкілля ОВД згідно закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Отже, можна зробити висновок, що проектування та будівництво берегоукріплення сприяє захисту водних та земельних ресурсів, охороні прибережних зон, але такі роботи мають проводитися з дотриманням природоохоронного законодавства. Завдяки досвіду та знанням спеціалісти компанії MCL можуть гарантувати Вам розробку проектів берегоукріплення та землеустрою в рамках природоохоронного законодавства.

Дана інформація корисна та важлива для Вас? Додайте цю статтю у Вашу стрічку на Facebook.

Якщо Ви не отримали повну відповідь на Ваше питання, або потребуєте індивідуальної безкоштовної консультації, заповніть будь ласка, форму зворотного зв’язку нижче!

Форма зворотнього зв'язку